Ürtiker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Ürtiker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker hastalığı, sınırları belli olan, kırmızı veya pembe renklerde, kaşıntılı ve kabarık ödemli papül ve plakalar ile seyreden bir deri hastalığıdır. Bu belirtiler genellikle 24 saat içinde kaybolur. Ürtiker hastalığı, çok eski tarihlerden beri bilinen bir hastalıktır. Terimin anlamının, dokunulduğunda kızarıklık ve kaşıntıya neden olan ısırgan otundan geldiği kabul edilmektedir.

Ürtiker hastalığı, anjiyo ödemli ve anjiyo ödemsiz olarak iki ana kategoriye ayrılır. İnsanların yaşamlarının bir evresinde %15-25 oranında ürtiker hastalığı geçirme riski vardır. %30 oranında ürtiker olan kişilerde hastalık kronikleşebilir. Bu hastalık, tüm ırkları ve cinsiyetleri etkileyen bir rahatsızlıktır. Akut ürtiker vakaları genelde çocuklarda ve genç erişkinlerde görülürken, kronikleşen ürtiker hastalıkları özellikle kadınlarda ve yetişkinlerde meydana gelir.

Ürtiker Hastalığının Belirtileri

Ürtiker hastalığı, kaşıntı, kabarma ve kızarıklık olarak meydana gelir ve genellikle 24 saat içinde geçer.

Ürtikerin Türleri

  • Eritem-ödem özellikleri: Değişik çap ve boyutlarda, çevresi belli, ödemli papül ve plaklar oluşur. Bu belirtilere kaşıntı ve yanma hissi eşlik eder. Aniden başlayıp kaybolması en önemli özelliğidir. Ortalama görülme süresi 24-48 saat arasındadır.
  • Anjiyo ödem özellikleri: Alt dermis ve subkütiste ani ödem meydana gelir. Sık mukoza tutuluşu, kaşıntı yerine ağrı ve ürtikere göre geç iyileşme durumları vardır. İyileşme süreci genellikle 72 saat kadardır.
  • Ürtiker Patogenezi: İmmünolojik mekanizma sonucu mast hücre degranülasyonu gerçekleşir ve hastada histamin, serotonin, lökotrienler, bradikinin ve diğer mediatörler salınır. Fizik ajanlar ve ilaçlar, vasküler permeabilitede artışa neden olur ve bu da dermiste ödem oluşturur.

Ayrıca, bu tür ürtiker hastalıklarına içeriğinde yüksek miktarda histamin bulunan yiyeceklerin neden olduğu bilinmektedir. Bu yiyecekler arasında domates, çilek, yengeç, peynir, yumurta, ıspanak ve patlıcan bulunmaktadır.

Ürtikerin Oluşma Mekanizması

Ürtiker hastalığının oluşmasında birinci tip mekanizma, kişilerdeki aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Bu, doku mast hücrelerinin histamin seviyesinin yükselmesi ile meydana gelir. Bir gıdaya aşırı duyarlı olan çocuk veya yetişkin, ürtiker hastalığı ile karşı karşıya kalabilir. Ayrıca, çeşitli kimyasallar ile temasa geçen hassas doku reaksiyonu olan kişilerde de ürtiker hastalığına neden olmaktadır.

Ürtiker Hastalığının Sınıflandırılması

  • Kronik ürtiker
  • Akut ürtiker
  • Etyolojik ajanlar
  • Etyolojik faktörler

Ürtiker Hastalığının Tanısı ve Tedavisi

Ürtiker hastalığının tanısı genellikle kolaydır ancak tedavisi zor olabilir. Etken olan nedenin tespit edilmesi gerekir. Hasta bilgilendirilmeli ve tetikleyici faktörlerden kaçınması gerektiği anlatılmalıdır. Anjiyo ödemde nefes darlığı varsa, damar yolu açılmalı, sistemik kortikosteroid, sistemik antihistamin ve gerektiğinde oksijen verilmelidir. Daha sonra trakeostomi yapılmalıdır.

Ürtiker hastalığında hastaya verilecek ilaçlar arasında antihistaminikler, dapson ve steroidler bulunmaktadır. Ürtiker hastalığından tam anlamıyla bir iyileşme durumu söz konusu değildir. Altta yatan ve neden olan besinlerin belirlenmesi çok zor bir olasılık olduğundan, hastalığın oluşumunu ancak uzun takipler sonucunda belirleyebilirsiniz.

Sağlıklı kalın.

Ürtiker Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

İlginizi Çekebilir

Ürtiker Nasıl Geçer?

Ürtiker Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İbrahim Saraçoğlu Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Akut Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Akut Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi