Alerjik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Alerjik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Ürtiker, hastalığı vücudun herhangi bir yerinde veya tamamında ortaya çıkabilen ve alerjenlere karşı ortaya vücutta gelişen bir kaşıntı hastalığıdır. Alerjik ürtikerin halk dilindeki adı kurdeşendir. Koyu pembe veya kırmızı yuvarlak şişlikler şeklinde ortaya çıkar. Çok küçük kızarıkların yanı sıra oldukça büyük şekillerde kızarıklıklar da ortaya çıkabilir. Her yaş grubunda görülebilen alerjik ürtiker özellikle kadınlarda ve orta yaş grubunda ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık bulaşıcı değildir. Alerjik ürtiker de çoğu zaman neden tam olarak saptanamaz ancak genel nedenler şu şekildedir.

Alerjik Ürtiker Hastalığı Neden Olur?
 • Kullanılan ilaçlar. Bu ilaçlar genellikle antibiyotik ilaçlardır ve alerji ilaç kullanımından 36 saat sonrasına kadar ortaya çıkabilir.
 • Tüketilen besinler; süt ve süt ürünleri, et, balık, avokado gibi tropikal meyveler, fındık ve fıstık gibi yağ oranı yüksek besinler ve baharatlar alerjik ürtiker nedenlerinde ilk sıralardadır.
 • Arı sokması, sivrisinek ısırması, hayvanlar ile temas gibi birçok hayvansal neden de alerjik ürtikere sebep olmaktadır.
 • Temizlik ürünleri; özellikle ev hanımlarının kullandığı kimyasal içerikli temizlik ürünleri vücut ile temas halinde alerjik ürtikere neden olmaktadır.
 • Makyaj malzemeleri; kalitesiz ve kimyasal içerikli makyaj malzemeleri özelikle kadınlarda alerjik ürtikere neden olmaktadır. Bu maddeler özellikle yüz kısmında tahriş ve kaşıntılara neden olmakta ve ciltte kalıcı hasarlara yol açmaktadır.
 • Psikolojik nedenler, stres ve sıkıntı ve aşırı üzüntü gibi ruhsal durumlarda alerjik ürtikere neden olmaktadır.
Alerjik Ürtiker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
 • Vücutta kaşıntı ve kızarıklık.
 • Deride kaşınmaya bağlı olarak ortaya çıkan pullanma ve deri döküntüsü.
 • Dudaklarda ve göz kapaklarında şişlik.
 • Karın ağrısı ve ishal.
 • Halsizlik ve baş ağrısı.
 • Mide bulantısı ve kusma.
 • Yüksek ateş ve sıkıntı.
 • Özellikle geceleri artan şiddetli kaşıntı.
Alerjik Ürtiker Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalıkta klinik ortamda gözetim ve alerjenlerden uzak durmak oldukça önemlidir. Hastalığın tedavisinde antihistaminik ilaçlar kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra hijyen kurallarına özen göstermekte oldukça önemlidir.

Alerjik Ürtiker Yorumları

soru

Müzdâd

28 Mayıs 2024 Salı

Merhaba. Bu hastalık türü vücudumun herhangi bir yerinde ya da bütün taraflarında ortaya çıkıyor ve özellikle alerjiya karşı acayıp hassalaşıp kaşınıyorum. Bu hastalığın bulaşıcı olma özelliğinden korkuyorum. Alerjik ürtiker rahatsızlığından kurtulmak için tedavi aşamasında neler yapmalıyım. Yada bu hastalığa karşı nasıl önlem almalıyım. Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

Cevap yaz
cevap

Sacide

28 Mayıs 2024 Salı

vücudu bir yerinde ya da tamamında çıkabilen bir alerji türüdür. ve bu hastalık bulaşıcı değildir. nedenleri arasında tüketilen ilaçlar besinler ve arı sokması vardır tedavisi için de:Hastalığın tedavisinde antihistaminik ilaçlar kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra hijyen kurallarına özen göstermekte oldukça önemlidir.

yani bir uzmana görünerek bu durumdan kurtulmanızı öneririm. geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ürtiker Bulaşıcı mıdır?

Ürtiker Bulaşıcı mıdır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kronik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Nedir? Ürtiker Hastalığı Nedir?

Ürtiker Nedir? Ürtiker Hastalığı Nedir?

Fiziksel Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Fiziksel Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Akut Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Akut Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi