İdiyopatik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

İdiyopatik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

İdiyopatik ürtiker, genç erişkinleri ve kadınları daha fazla etkileyen, nedeni belli olmayan ve 6 haftadan daha uzun devam eden ürtiker ataklarıyla karakterize olmuş bir rahatsızlıktır. Bu şekilde 6 haftadan uzun süren ürtiker kronik hale gelmiş olur. Ancak hastalığın tedavisinde öncelikle altta yatan nedenin tespit edilmesi gerekir. Bu nedenle hastaların immünoloji ve alerji uzmanından destek alması gerekir. Fakat bazı hastalarda yapılan araştırmalara rağmen, altta yatan neden tespit edilemez. Buna kronik idiyopatik ürtiker ya da kronik spontan ürtiker denir. Hastalığın tedavisinde çok sayıda yöntem olmasına rağmen, bu hastalarda başarılı sonuçlar almak çok zor olur. Günümüzde bu hasta gruplarında, immünolojik sistem anormalliklerini düzeltmek amacıyla yeni yöntemlerde uygulanmaktadır.

İdiyopatik ürtiker belirtileri nelerdir?

Ürtiker genellikle ciltte oluşan kaşıntılı ve kızarık kabarıklıklar şeklinde ortaya çıkar. Bu başka insanlara bulaşmaz. Cildin herhangi bir bölgesinde etkili olabilir. Döküntüler çok küçük olabileceği gibi, aynı bir yemek tabağı büyüklüğünde bile olabilir. Döküntüler büyüme gösterdiğinde, birbiriyle birleşerek, daha geniş alanları etkileyebilir. Döküntüler bir günde kaybolsa da yerine yenileri gelir. Bu şekilde döngü 6 haftayı geçtiğinde kronik ürtiker söz konusu olur. Bunun nedeni tespit edilemediğinde idiyopatik ürtiker oluşmuş olur. Ciltte hafif kabarık, pembe veya kırmızı döküntüler tek başına veya grup olarak oluşabilir. Özellikle geceleri daha etkili olur. Yanma hissi, şiddetli kaşıntı ve ağrı gibi belirtilerde döküntülere eşlik edebilir.

İdiyopatik ürtikeri tetikleyen nedenler

Kişilerde olabilecek alerjik tepki ürtikeri tetikleyebilir. Bu alerjik etkenler arasında en fazla alerji aşıları, hayvanlar, polenler, böcek ısırıkları, çeşitli besinler ve ilaçlar, kozmetik ürünler etkili olabilir. Bunun dışında idiyopatik ürtiker açısından risk taşıyan etkenler ise;
 • Genetik olarak ailede ürtiker olması
 • Çeşitli bitkiler
 • Bağırsak parazitleri
 • Çeşitli enfeksiyonlar
 • Cildin setçe kaşınması
 • Doğum yapma
 • Sıcak ya da soğuğa maruz kalınması
 • Uzun süre oturma, yürüme, dar giysiler giyme, sırtta çanta taşıma gibi cildi uzun süre baskıya maruz bırakan etkenler
 • Kimyasallarla temas, güneşe maruz kalma
 • Stres içinde olma
 • Suyla temas etme ve bazı hastalıklar
İdiyopatik ürtiker nedeni belli olmayan ürtikerdir. Bu sayılan etkenler rahatsızlık için tetikleyici olabilir. Bu durumda hastalarda hemen birkaç dakikada döküntüler olabileceği gibi, birkaç saat sonrasında döküntülerin etkisi görülebilir.

İdiyopatik ürtiker tedavisi nasıl yapılır?

Bu tür ürtiker tedavisinde genellikle ortama salınmış olan histaminin etkilerinin blokajı hedef alınır. Bu yüzden tedavide ilk olarak H1 antihistaminik kullanımı tercih edilir. Bunların etkisini değerlendirirken sıkça epikutan histamin testi yapılır. Bu konuda yapılan araştırmalar uzun süreli antihistaminik tedavisi sayesinde hastalardaki semptomlarda gerileme olabileceği tespit edilmiş, fakat ilaçların uzun süre kullanımı sırasında yapılan epikutan histamin testinden en az 10 gün öncesinde bu ilaçların kesilmesi gereği belirlenmiştir. İdiyopatik ürtiker tedavisinde genellikle bu sayede iyileşme sağlanabilmektedir.

İdiyopatik Ürtiker Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Ürtiker Belirtileri

Ürtiker Belirtileri

Haber Bülteni