Hamilelikte Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hamilelikte Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ürtiker, cilt hassasiyeti ile deride meydana gelen döküntüler ve alerjik reaksiyonların kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtiler ile ortaya çıkması problemine tıp dilinde ürtiker adı verilir. Halk dilinde kurdeşen olarak bilinen bu problem, 6 haftadan az sürdüğünde kronik ürtiker olarak adlandırılır. Ürtiker probleminin kronikleşmesi ile deri altında anjioödem problemi de ortaya çıkmaktadır. Hamilelikte ürtiker problemi genellikle göbek bölgesinden başlayarak daha sonra ataklar halinde göğüs, bacak ve kalça bölgelerine yayılır.

Hamilelikte ürtiker neden olur?

Normalde alerjik reaksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan ürtiker problemi, gebelikte ise istisnai durumlarla da ortaya çıkar. Hamilelikte ürtiker probleminin ortaya çıkma nedenleri şunlardır:
  • Cildin gerilmesi: Anne adayının karın bölgesindeki derinin gerilmesi ve rahimde bebeğe yer açmak için rahmin gerilmesi ürtiker problemine neden olabilmektedir.
  • PUPPP: Genellikle gebeliğin son üç ayından ortaya çıkan papül ve plak şeklinde gelişen gebeliğe ait bir hastalıktır. Bebekten anneye geçen hücrelerin anne adayında kaşıntıya ve kızarıklığa yol açması kurdeşene neden olmaktadır.
  • Hormonal değişiklikler: Anne adayının gebelikte hormonal olarak değişiklik göstermesi de ürtiker rahatsızlığını tetikleyebilir. Progesteron ve östorojen hormonlarının dalgalı olarak değişmesi vücutta lezyonlara ve içi su dolu şişliklere neden olmaktadır.
  • Gıdalardaki kimyasal maddeler: Bazı hazır gıdalar da bulunan kimyasal boyalar ve koruyucular kurdeşen rahatsızlığını tetikler. Bu nedenle anne adaylarının gebelik dönmesinde ev yemeklerini tüketmesi önerilir.
Bunların yanında bazı ilaçlar, aşırı terleme, dar kıyafetler tercih etme, uzun süreli stres hali de hamilelikte ürtiker problemine neden olmaktadır.

Hamilelikte ürtiker belirtileri nelerdir?
  • Ciltte kızarıklıklar
  • Kaşıntı ve deri döküntüsü
  • Ani ateşle birlikte kabarıklıklar
  • Yanma, ağrı ve şiddetli kaşıntı
Hamilelikte ürtiker tedavisi nasıl yapılır?

Gebelikte ortaya çıkan ürtiker problemi bebek için herhangi bir problem oluşturmaz ve bulaşıcı değildir. Ancak kurdeşen genital bölgede görülürse bir jinekoloğa görünmek gerekebilir. Gebelikte az rastlanılan bu problem genellikle kendiliğinden geçmektedir. Anti- histaminik ilaçlar, kaşıntıyı önleyici kremler, Calamine içeren losyonlar ve soğuk kompres gibi yöntemler ile ürtiker tedavi edilebilir. Özellikle anne adayının bu dönemde temizliğe dikkat etmesi, ürtiker kabarcıklarını kaşımaması gibi yöntemler de hastalığın erken bir şekilde tedavi edilmesini sağlar.

Hamilelikte Ürtiker Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Ürtiker Belirtileri

Ürtiker Belirtileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ürtikere Ne İyi Gelir? Ürtikere İyi Gelen Bitkiler

Ürtikere Ne İyi Gelir? Ürtikere İyi Gelen Bitkiler

Ürtiker Alerji Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Alerji Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Çeşitleri Nelerdir ve Bulaşıcı Mıdır?

Ürtiker Çeşitleri Nelerdir ve Bulaşıcı Mıdır?

Kronik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi