Ürtiker Çeşitleri Nelerdir ve Bulaşıcı Mıdır?
15 Mayıs 2024

Ürtiker Çeşitleri Nelerdir ve Bulaşıcı Mıdır?

Ürtiker Çeşitleri; Ürtiker kırmızı renkli döküntüler ile seyreden kaşıntılı alerjik bir deri hastalığıdır. Bu hastalığı kurdeşen adı da verilmektedir. Kabarıklıklar genellikle 0,5-1 santim arasında değişir ve ödem ile şişlikler şeklinde görülmektedir. Bunlar bazen tek tek, bazen de vücudu kaplayan plaklar şeklinde vücudu sarmaktadır. Fakat bazen de küçük sivilceler şeklinde kırmızı kabarıklıklar oluşur.

Ürtiker Bulaşıcımı

Toplumda bulaşıcı olarak bilinen ürtiker, kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir. Döküntüler hastada çok yaygın olmasından dolayı sanki kişiden kişiye bulaşacakmış gibi bir endişe hissi yaratabilir. Fakat dokunmakla ürtikerin bir başka insana bulaşması mümkün değildir.

Ürtiker hastalığı halk arasında çok yaygın olarak görülür. Her 100 kişiden 20'si hayatının bir döneminde mutlaka ürtiker atağı veya döküntüsü yani kurdeşen geçirmiş olabilir.

Ürtiker Çeşitleri

Ürtiker alerjisi iki türlüdür. Bunlar: Akut ürtiker çeşidi ve kronik ürtiker çeşitleridir
  • Akut Ürtiker Çeşidi: Akut ürtiker etken bir maddeye maruz kaldığı zaman, yani ürtikere neden olan bir olayla karşılaştığını zaman ve stres ilaç veya gıda olabilir yüzden bile en az 2 saat ile 6 saat arasında ortaya çıkan bir durumdur. Akut ürtiker çeşidi daha kısa sürelidir ve ani bir şekilde başlar. Aynı zamanda tıpkı başladığı gibi de ani bir şekilde bir gün veya üç gün içinde bitebilir.
  • Kronik Ürtiker Çeşiti: Kronik ürtiker çeşitinde ise bu olayların 6 haftadan daha uzun sürdüğü durumda ortaya çıkan bir durumdur. Kronik ürtiker (Kurdeşen) döküntüleri çok ısrarcı seyreder. 6 haftanın üzerinde halen şikâyetler geçmediği takdirde kronik ürtiker çeşitleri sıkça aklımıza gelen durumlardan biridir. Kronik ürtiker çeşiti akut ürtiker çeşitinin aksine 6 haftadan daha uzun süre sürer Hatta 10 yıl veya 20 yıl bile devam edebileceği bilinmektedir.
Safra kesesi iltihabı, diş apseleri, Hepatit B enfeksiyonları ürtiker ile en sık ilişkili olan bir hastalık türüdür. Ürtiker çeşitleri farklı belirtiler ile seyretseler dahi farklı deri hastalıklarıyla çok fazla karışan bir hastalık türü değildir. Çok ender olarak kaşıntı ile seyrettiği takdirde atopik dermatit ile karıştırılabilmektedir ya da yine ender olarak ilaç döküntüleri ile karıştılabilmektedir. Fakat bunun haricinde kendi bulgularında seyreden ve kendi özelliğini gösteren bir hastalık türüdür. Hastalar bazı zamanlar da geçmişte buna benzer bir haftalık geçirmişler ise kendilerine ürtiker teşhisi koyabilirler. Fakat çoğunlukla hastalar ürtiker hastalığının farkına varamazlar. Ancak sadece deri döküntüsü sebebi ve endişesi ile doktora başvururlar. Ancak belirtmeliyiz ki öyle bir deri döküntüleri olduğu zaman teşhisi kendi kendinize koymak yerine, doktora gitmeniz ve doğru teşhisin konulmasına yardımcı olmanız çok daha önemlidir.

Ürtiker Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ürtiker Bitkisel Tedavi

Ürtiker Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ürtiker Nedir? Ürtiker Hastalığı Nedir?

Ürtiker Nedir? Ürtiker Hastalığı Nedir?

Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Nedenleri Ürtiker Neden Oluşur

Ürtiker Nedenleri Ürtiker Neden Oluşur

Ürtiker Tedavisi Ürtiker Nasıl Tedavi Edilir

Ürtiker Tedavisi Ürtiker Nasıl Tedavi Edilir