Ürtiker Bulaşıcı mıdır?
15 Mayıs 2024

Ürtiker Bulaşıcı mıdır?

Ürtiker Bulaşıcı Mıdır? Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan etrafı kızarık bulunan ortası ise soluk yüzeysel bir şekilde kaşıntılı cilt döküntülerine ve kızarıklığı Ürtiker denir. Halk arasında kurdeşen diye de bilinen ürtiker hastalığı ismini ısırgan otundan alır. Isırgan otunun vücutta oluşturduğu kaşıntı, döküntü ve kızarıklık ısırganın ciltte yarattığı sorunlarla benzerlik gösterdiğinden dolayı bu isim verilmiştir. İnsanlarda yaygın bir şekilde görülmekte olan bir cilt hastalığıdır. Ayak tabanları ve avuç içleri hariç bütün vücutta görülebilir, kırmızı renkte şiş ve kaşıntılı bir cilt problemidir. İnsanlar hayatlarında bir kez de olsa mutlaka böyle bir problem yaşamışlardır.

Plak biçiminde olan bu döküntüler genel olarak 20 dakika ile 3 saat arasında devam edebiliyor ve iz bırakmadan kayboluyor. Bu cilt problemi daha sonra başka bir yerde tekrar oluşuyor. Derideki kızarık olan alanlar çirkin bir görüntüye neden oluyor. Kızarıklığın üzerine bastırıldığı zaman ise kızarıklıklar beyazlaşıyor ve solduğu görülür. Ürtikerde kaşıntı ve yanma hissi yaygın olarak görülüyor. Bir plaka 24 saatten fazla sürmez fakat tekrarlayarak devam eder bu durum Kronik bir hal alabilir ürtiker hassas ve alerjik bünyelere sahip kişilerde daha fazla görülmektedir.

Derideki damarların geçirgenliğinin artması veya genişlemesi sonucunda dokuya kanın sızmasıyla bu hastalık meydana gelir. Deride daha derin bölgeleri etkilediği zaman kaşıntı ve kızarıklık olmadan şişkinlik ve ağrılar kendini gösterir Buda Anjiyo ödem olarak bilinir ürtiker hastalığı toplumun %15-20 arasında görülmektedir ürtiker hastalığı bayanlarda ve çocuklarda daha sık görülür. Ortalama 20-40 yaşları arasında daha fazla görülmektedir. Ürtiker hastalığı bahar mevsiminde deri alerjisi olan kişilerde daha fazla görülebilir. Fakat ürtikere tek sebep polenler değildir. Nedenler arasında geçirilen enfeksiyonlar, genetik hastalıklar, böcek sokmaları, ilaçlar, bazı iç hastalıkları, besinlerde bulunan katkı maddeleri, fiziksel uyarılarda ürtikeri tetikleyen etkenlerdir. Ayrıca ürtiker hastalığı sebepleri arasında stres de bulunmaktadır. Fazla stresli olan kişiler ürtiker hastalığına daha sık yakalanırlar.


Halk arasında Ürtiker bulaşıcı olarak bilinse de kesinlikle ürtiker bulaşıcı bir hastalık değildir. Yaklaşık olarak ürtiker hastalığı 6 hafta kadar sürebilir ve bunun nedeni tespit edilerek tedavi edilmelidir. Kronik ürtiker hastalığın ise 6 haftayı geçen bir zamanda görülür. Kronik ürtiker hastalığının sebebi %70-80 genellikle bilinememektedir. Fakat hastalığı tetikleyen etkenler çoğunlukla psikolojiktir. Ürtiker hastalığı bazen ciddi sorunlara yol açabilir Örneğin solunumla ilgili problemler el ayak göz ve dudak şişmelerine neden olabilir sistemik anaflaksi (Şok) Hayati risk oluşturabilir.
  • Ürtikerin en belirgin özelliği ciltte oluşan bir iki santim çapındaki kırmızı kızarıklar ve kaşıntılar genellikle yüz bölgesinde kollarda bacaklarda ve parmaklarda görülür.
  • Ürtiker hastalığının önemli sebepleri arasında fiziksel nedenler, stres, bazı cilt, sorunları, dış sistemik rahatsızlıklar ve ailesel sebepler yer alır.
  • Ürtiker hastalığının İki çeşidi vardır. Her ikisi de döküntü görünümü aynıdır fakat sureleri farklıdır.
  • Akut hastalarında genel olarak 24 saat içinde düzelmeler görülür fakat tekrarlayan Ürtiker plaklar ender olarak bir ay kadar sürebilir ve her yaş grubunda görülebilir.
  • Akut Ürtiker mantar, parazit, bakteri ve virüs şeklindeki enfeksiyonlar bunun dışında, yumurta, kabuklu, deniz ürünleri, fındık, fıstık, ilaçları (Ağrı kesiciler antibiyotik epilepsi ilaçları) böcek ısırmaları akut ürtiker hastalığı arasında yer alır.
  • Kronik olan ürtiker hastalığı genç ve erişkinlerin hastalığıdır 6 hafta boyunca her gün veya bir gün ara ile döküntüler devam edebilir.
  • Kronik olan ürtikerin nedeni genellikle bilinmez hastalarının yalnızca bir bölümünde hastalığı nedeni bulunabilir en önemli sebep ise strestir.

Ürtiker Bulaşıcımıdır Yorumları

soru

Leys

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba benim ikizim dün gece arkadaşının evinde kalmıştı. Bu sabah geldi her yeri kıpkırmızı olmuş. Kabarmış kaşınıp duruyor sanırım yattığı yataktan huylanmış doktora gitti deldi ürtiker demiş şimdi uyuyor. Biraz krem sürdüm ancak bana da bulaşır mı diye çekiniyorum ürtiker bulaşıcı mıdır?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba! Ürtiker genellikle bulaşıcı bir durum değildir. Çoğu zaman alerjik reaksiyonlar, stres veya başka tetikleyiciler nedeniyle ortaya çıkar. Yani, ürtiker olan bir kişiden size bulaşma olasılığı düşüktür. Ancak yine de emin olmak ve sağlığınızı riske atmamak için hijyen kurallarına dikkat etmenizde fayda var. Geçmiş olsun!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Belirtileri

Ürtiker Belirtileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Kolinerjik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Kolinerjik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Alerji Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Alerji Belirtileri ve Tedavisi

Ahmet Maranki Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ahmet Maranki Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi