Ürtiker Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ürtiker Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker kaşıntı: Halk arasında kurdeşen olarak bilinir. İnsanların yüzde 15-25 gibi büyük bir kısmının hayatları boyunca en az bir defa ürtiker atağı geçirdiği belirlenmiştir. Çocuklarda ise bu oran yaklaşık olarak yüzde 10 kadardır. Ürtiker, kızaran, kabaran, kaşınan ödemli papül ve plaklarla kısa sürede sönen lezyonlar olarak bilinir. Ürtiker, ataklarla seyreden bir hastalıktır. Belirtiler en fazla 48 saat devem eder sıklıkla 1-2 saat içinde sönerler. Plaklar, genellikle çevresi kırmızı ortası sönük olarak görülür. Deriden kabarık olan bu plaklar gün içerisinde gözden kaybolurken vücudun diğer alanlarında yeniden çıkabilirler. Ataklar arasında geçen süre bazen 1-2 saat bazen birkaç gün olabilir.

Ürtiker kaşıntı: Ürtiker'in nedenleri olarak ilaçlar, yiyecekler, enfeksiyonlar ve fiziksel nedenler karşımıza çıkmaktadır. Klasik bir ürtiker olgusunda lezyonlar birdenbire kaşıntı ve yanma hissi ile başlayan ataklar şeklinde ortaya çıkar. Karakteristik lezyon soluk, pembemsi renkli ödemli papülerdir. Bu lezyonlar birkaç mm veya birkaç cm çapında olabilirler. Bu papüller birleşerek plak oluşturma eğilimi gösterirler ve böylelikle avuç içi genişliğinde büyük plaklar oluşur. Papülün kubbe şeklindeki yüzeyi düzgün olup epidermiste bir değişiklik yoktur. Başlangıç lezyonlarında eritem daha belirgin olup ödem geliştikçe renk solar, ödemin çekilmesi ile eritem yeniden belirginleşir. Seyrek olan ödemler birkaç saatte kaybolur. Oluşan lezyon hiçbir zaman 24 saatten uzun kalmaz. Ürtiker lezyonları her yere yerleşebilir. Özellikle kalçalar, dizler, dirsekler, periorbital ve perioral bölgelerde çok görülürler. Periorbital ve perioral bölge lezyonları bir angioödem asosiyasyonunu düşündürür. Angioödem genellikle ani başlangıç gösterir. Lezyonlar tipik olarak göz kapakları, dudaklar, genital bölgeye yerleşebilirler. Derin sert bir ödem söz konusudur ve lezyonlar klasik ürtiker lezyonlarına göre daha geniştir. Ödemli alanda soluk pembe renklidir. Tek veya az sayıda lezyon mevcuttur, birkaç saatte doruğa ulaşır 8-72 saat devam eder. Gözler kapanabilir, dudaklar normalin 4-5 katı şişebilir.

Ürtiker kaşıntı: Ürtiker ve anjioödem olgularında tanı, büyük oranda klinik muayene ve anamneze dayalıdır. Ani başlangıç, lezyonların hecmelerle ortaya çıkışı, ödemli papül ve plakların görülmesi, şiddetli kaşıntı, lezyonların uzun süreli olmaları ve şekil değiştirmeleri tanıda önemli ipuçlarıdır.

Ürtiker kaşıntı: Ürtiker tedavisinde en iyi yöntem hastalığa neden olan faktörlerin belirlenerek ortadan kaldırılmasıdır. Bu her zaman mümkün olmadığı için ilaç tedavisi gereklidir.

Ürtiker Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ürtiker Bulaşıcı mıdır?

Ürtiker Bulaşıcı mıdır?

Popüler İçerikler

Ürtiker Nasıl Geçer?

Ürtiker Nasıl Geçer?

Haber Bülteni