Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker, halk arasında kurdeşen hastalığı olarak bilinen bir deri hastalığıdır. Vücudun farklı alanlarında kızarık, kabarık ve farklı boyutlardaki şekiller batıp çıkmalar şeklinde seyredebilir. Bazı vakalarda ufak ufak yan yana sıralanmış ve farklı bölgelerde, bazı vakalarda birbiri ile birleşik, orta kısmı beyaz, çevresi kırmızı farklı boyutlarda şekiller açığa çıkabilir. Biri kaybolurken bir diğeri çıkabilir. Oluşumların kaybolması bazen birkaç dakika, bazen ise saatler sürebilir.

Çocuklarda da oluşabilen ürtiker, çocuğun bütün bedenini bir anda sararak anne-babayı korkutabilir. Fakat ürtikerin en fazla verdiği rahatsızlık kaşıntı hissidir. Çocuklarda oluştuğu zaman çocuğun genel sağlığına kaşıntıdan başka herhangi bir olumsuz etkisi olmamaktadır.

Ürtiker hastalığı neden olur?

Enfeksiyonlar: özellikle çocuklarda, vücuda girmiş olan mikrop, salgıladığı kimyasal maddeler ya da vücudun kendini koruması için salgıladığı kimyasallar ürtiker hastalığına neden olabilir. Bir boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, sinüzit, idrar yollarında enfeksiyon gibi rahatsızlıklar neticesinde ürtiker açığa çıkabilir.

Gıda alerjileri: ürtiker bir gıdanın tüketilmesi sonucu ortaya çıkabilmektedir ve en fazla görülen şekli gıda alerjisidir. Gıdanın tüketilmesinden bazen kıza bir müddet sonra bazen ise saatler sonra oluşum gösterebilen bir hastalıktır. Fakat gıda alerjilerinin tek bulgusu ürtiker değildir. Fakat gıda alerjilerinde en sık karşılaşılan belirti ürtiker'dir.

Fiziksel faktörler: Hava koşulları, güneş, su gibi birçok faktöre bağlı ürtiker gelişebilir.

Sistemik hastalıklar: Kolajen doku hastalığı olarak tanımlanan ve detaylı bir şekilde araştırma ve tedavi gerektiren hastalıklara bağlı olarak gelişen ürtiker söz konusu olabilir. Aynı zamanda kan ile alakalı ciddi hastalıkların ya da farklı organ hastalıklarından kaynaklı ürtikerin oluşma ihtimali de vardır.

Ürtiker hastalığı ne kadar sürer?

Ürtikerin ne kadar süreceği neden kaynaklandığına bağlı olarak değişebilmektedir. Gıda alerjisi gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmışsa birkaç saat içinde verdiği rahatsızlık azalabilir. Eğer oluşan izler kaşınmamış ve mikrop kapmamış ise kısa bir zaman içinde yok olur. Kalıcı bir iz bırakmaz. Bazı vakalarda ürtiker 1 – 1,5 ay kadar devam edebilmektedir. Bu şekilde seyreden ürtiker kronik ürtiker olarak tanımlanır.

Ürtiker Yorumları

soru

Vezire

08 Nisan 2024 Pazartesi

İyi günler benim kızım iki yaşında bugün bahçeye indik biraz kediyle oynadı ve sabah kalkınca vücudunda kırmızı benekler çıkmıştı. Doktora götürdük gıda alerji testi yaptı temiz çıktı. Acaba kediden alerji olup ürtiker olmuş olabilir mi? Lütfen bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Cevap yaz
cevap

Admin

08 Nisan 2024 Pazartesi

Merhaba Vezire,

Kedilerle temas bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Kızınızda çıkan kırmızı benekler ve ürtiker, kedi tüyü ya da derisindeki proteinlere karşı gelişen bir alerjik reaksiyon olabilir. Bunu kesinleştirmek için bir alerji uzmanına danışmanızı öneririm. Alerji uzmanı, kızınızın kedilere karşı spesifik bir alerjisi olup olmadığını test edebilir ve uygun tedavi yöntemlerini önerebilir.

Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ürtiker Nedenleri Ürtiker Neden Oluşur

Ürtiker Nedenleri Ürtiker Neden Oluşur

Kronik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ahmet Maranki Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ahmet Maranki Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Belirtileri ve Tedavisi